logo

Sprawność oraz kondycja fizyczna jest dla sportowca tym, czym dla samochodu dobre opony, dobrze działający układ hamulcowy i kierowniczy. Jeśli coś szwankuje w całym układzie, to jazda może okazać się niebezpieczna i przynieść więcej szkody niż pożytku, a w ekstremalnych sytuacjach może zakończyć się wypadkiem. Biorąc pod uwagę sportowca, który w skutek kontuzji nie tylko traci możliwość uprawiania sportu oraz czerpania z tego satysfakcji, ale również bardzo często traci on źródło dochodów. Jak ochronić się przed kontuzjami i trenować na najwyższych obrotach bez widma urazu ? Jak skutecznie i szybko walczyć z kontuzją i szybko wrócić do gry?

Przedstawiamy kolejny wpis z zakresu medycyny i fizjoterapii dotyczący metod podnoszenia poziomu sportowego, skutecznej walki z kontuzjami oraz innymi urazami.

A.R.P (Accelerated Recovery Performance) to ekstremalnie szybka i skuteczna, nowoczesna metoda rehabilitacyjna i treningowa. Metoda została opracowana w USA, a jej prekursorem był Gary Thomas, który stworzył i opatentował  urządzenie Therastim®: przezskórny elektryczny stymulator mięśniowy generujący unikalną formę fali elektrycznej przenikającą przez tkanki. Osobą, której zawdzięczamy ostateczną formę i zastosowanie A.R.P w sporcie wyczynowym i terapii jest Denis Thompson. Stworzył on 3-stopniowy system A.R.P Wave®:

 1. In Balance
 2. Search and Destroy
 3. Neurological Force Absorption
 1. In Balance

System opiera się na ocenie prawidłowości wzorców ruchowych mięśni oraz jej korekty poprzez aplikacje impulsu nerwowego (bezpośrednio do mięśni), który przypomina naturalny sygnał przekazywany przez system nerwowy. Wykorzystuje on podstawy chiropraktyki oraz manipulacji by przywrócić równowagę  systemu nerwowemu pacjenta w celu umożliwienia ciału absorpcji wywartej na niego siły. Według koncepcji, istotne są wzorce ruchowe, a nie siła mięśni. Gdyby silne mięśnie chroniły przed urazami, czy zmianami degeneracyjnymi to problemy te nie dotykały by wyczynowych sportowców.

 1. Search and Destroy

Założeniem tego systemu jest odnalezienie przyczyny oraz źródła urazu, poprzez zastosowanie specjalnego protokołu (przy użyciu urządzenia Therastim®), który pomagał zlokalizować prawdziwą przyczynę urazu, umożliwiając w ten sposób znalezienie punktu w ciele o podwyższonej wrażliwości na zadany bodziec elektryczny. Co ciekawe punkt ten znajdował się (na podstawie przeprowadzonych badań) prawie zawsze w zupełnie innej lokalizacji biorąc pod uwagę miejsce urazu/kontuzji.

 1. Neurological Force Absorption

Większość urazów czy zmian degeneracyjnych jest skutkiem niepoprawnej pracy mięśni. Mięśnie pracujące według błędnych wzorców ruchowych nie absorbują odpowiednio obciążeń i z tego powodu zbyt duże siły przenoszą na więzadła, ścięgna, chrząstki prowadząc w efekcie do naderwania, zerwania, bądź degeneracji.

 

ARP Rx100

 

Podczas rehabilitacji metodą ARPwave korygujemy wzorce ruchowe niezwykle szybko wysyłając do mięśni 500 razy na sekundę impuls przypominający naturalny sygnał przekazywany przez system nerwowy. Dla układu ruchowego jest to odpowiednik wykonania kilkuset ćwiczeń w ciągu jednej sekundy. Trwające zaledwie kilkanaście minut ćwiczenia w połączeniu z elektrostymulacją neurologiczną odpowiadają całodziennemu treningowi.

Stosowany neurostymulator ARP Rx100 przyspiesza krążenie krwi oraz syntezę białka (4-5 razy). Szybsze krążenie krwi to lepsze odżywianie tkanek, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz głębsze przenikanie miejsca urazu co ma szczególne znaczenie dla tkanek słabo ukrwionych. Lepiej ukrwione tkanki, odciążone dzięki skorygowaniu wzorców ruchowych goją się kilkukrotnie szybciej. Jeśli rozpoczniemy terapię natychmiast po urazie bądź operacji przyspieszenie krążenia krwi i syntezy białka zapobiegnie powstaniu stanu zapalnego, zmniejszy ból, obrzęk i krwiak.

W trakcie stosowania  metody ARP wave niezwykle szybko zwiększa się siła i masa mięśniowa. Statystycznie obwód uda w kontuzjowanej nodze zwiększa się o 2-3 cm w ciągu 10 sesji. Mogłoby się wydawać, że powyższe stwierdzenie jest sprzeczne z początkowym założeniem, że siła mięśni nie chroni przed urazami. Podczas terapii metodą ARP wave zwiększa się siła „adresowana” – mięśnie wzmacniają się w taki sposób, żeby potrafiły pracując według nowo wyuczonych  wzorców ruchowych, akceptować większe obciążenia – ruchy o wyższej dynamice, bądź rosnącej ilości powtórzeń.

Metoda ARPwave jest procedurą medyczną zatwierdzoną w USA przez Food and Drugs Administration, a urządzenie ARP Rx100 jest zgłoszone w polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

PRZECIWWSKAZANIA

 • Rozrusznik serca
 • Ciąża
 • Zakrzepica żył głębokich w ostatnich 24 miesiącach

NIE JEST PRZECIWWSKAZANIEM

 • Choroba nowotworowa
 • Implant (metalowy lub ceramiczny np.endoproteza, unieruchomienie śródkostne, zespolenie międzykręgowe)
 • Nadciśnienie
 • Pompa insulinowa