Producenci z całego świata biorą udział w wyścigu technologicznym mającym na celu wprowadzenie na rynek jak najbardziej kompleksowego produktu skierowanego do wymagających sportowców. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu gadżetów, które skutecznie pomogą nam zaplanować trening oraz kontrolować parametry płynące z naszego ciała podczas aktywności fizycznej. Ciekawą propozycją jest projekt odzieży sportowej z czujnikami kanadyjskiej firmy HEXOSKIN. Według producenta proponowana koszulka biometryczna jest najbardziej zaawansowanym pod względem technologicznym produktem dostępnym na rynku, wykonanym z wielką starannością i precyzją. Projekt kanadyjskiego pochodzenia został wykorzystany przez kilka agencji kosmicznych i wojskowych do monitorowania astronautów, jak również elity sportowców i żołnierzy.hexoskin2
Na pierwszy rzut oka ubrania przypominają bieliznę termiczną, są ściśle przylegające do ciała dzięki czemu czujniki spełniają swoją rolę (pobieranie danych). Materiał jest wytrzymały, przyjazny dla skóry – z serii „oddychających”- odporny na pot i promienie UV, a równocześnie bardzo lekki.  Konserwacja odzieży nie jest skomplikowana, ani kosztowna, według zaleceń wystarczy pranie w normalnej pralce. Producent oferuje gamę fasonów i rozmiarów koszulek na każdą porę roku. Oferta skierowana jest również do najmłodszych sportowców. Sprawdźmy w takim razie co potrafi to technologiczne cudeńko… Koszulka biometryczna firmy Hexoskin naszpikowana jest czujnikami zbierającymi dane, które zostają przesłane do urządzenia mobilnego. Powszechny smartfon staje się panelem sterowania i kontroli gadżetu. Dane są transportowane drogą Bluetooth i obsługiwane przez aplikację dla systemu iOS lub Android, która jest bezpłatna. Wszystkie parametry są dostępne w czasie rzeczywistym na ekranach smartfonu, co ułatwia analizę powiadomień i wykresów mówiących o postępach treningowych. Wyniki można również śledzić w późniejszym czasie na ekranie tabletu, bądź w przeglądarce komputera. Odczyty są prowadzone z wielką dokładnością co do częstotliwości pomiaru (do 42 tysięcy pomiarów na minutę).  Jeśli chodzi o czas pracy i wytrzymałość baterii to mówi się o około 15 godzinach ciągłego pomiaru danych – czyli kilka jednostek treningowych.

Show_Sensors_grandeActivity_Walk_Report_grande

Elektroniczna skóra, bo tak możemy nazwać tą nowinkę technologiczną mierzy mnóstwo parametrów – zaczynając od ogólnej aktywności fizycznej, poprzez efektywny wypoczynek, a na jakości snu kończąc. Koszulki biometryczne firmy Hexoskin potrafią dużo – mianowicie czujniki monitorują takie parametry jak: pracę serca (EKG, tętno), oddech wraz z nauką jego optymalnego wykorzystania (unikanie hiperwentylacji i bezdechu), prędkość poruszania się, dystans, ilość kroków, wysokość, spalone kalorie oraz poziom aktywności. Jeśli chodzi o fazę badania odpoczynku i jakości snu będzie on śledzony także w zaawansowany sposób. Czujniki będą mierzyć nie tylko ruchy ciała oraz przyjmowane pozycję podczas snu, ale również monitorowany będzie nasz oddech oraz praca serca (trzy mierniki pracy serca zlokalizowane w materiale).

Bez wątpienia projekt Hexoskin jest jednym z bardziej zaawansowanych i innowacyjnych urządzeń do monitorowania aktywności użytkownika. Ze względu na wykorzystaną technologię skierowany jest raczej dla profesjonalistów niż „okazjonalnych sportowców” w celu podniesienia potencjalnych możliwości zawodnika. Cena urządzenia waha się w granicach 400$ za komplet.

Zapraszamy na stronę producenta: www.hexoskin.com